Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák je plemeno psa, které vzniklo ve 20. století z bíle zbarvených německých ovčáků. Bílá barva je způsobena recesivním genem, který musí mít oba rodiče, aby byla bílá i štěňata. Bílý švýcarský ovčák je oficiálně uznaný Mezinárodní kynologickou federací (FCI) od roku 2011.


Je to inteligentní, oddaný a přátelský pes, který je výborný rodinný společník, ale také se hodí jako pracovní pes pro záchranářské, terapeutické nebo sportovní účely. Bílý švýcarský ovčák má dlouhou nebo středně dlouhou srst, která je hustá a dobře chrání před chladem. Jeho výška v kohoutku je 58–66 cm u psů a 53–61 cm u fen. Hmotnost se pohybuje mezi 30–40 kg u psů a 25–35 kg u fen. Barva srsti je čistě bílá nebo krémová.


Bílý švýcarský ovčák je plemeno citlivější, takže přílišná tvrdost by Vám zavřela dveře k jeho srdci. Naopak pozitivním přístupem získáte aktivního pohodáře, který ze své podstaty rád udělá, co vám na očích vidí.


Naše psí máma je zdravá, vyrovnaná a pravidelně jsme slyšeli od hodnotitelů chválu na její předpisovou, vyrovnanou a klidnou povahu. Štěňata jsou standardně očkovaná, odčervená, čipovaná a krmena kvalitní stravou. Chovatelská stanice Čirá radost se nachází v krásné přírodě, kde mají psi dostatek prostoru a pohybu, jsou zvyklí na různé lidi, děti i domácí zvířata, takže náš dorost má už výborný základ pro správnou socializaci. Samozřejmostí je také testování obou rodičů na dědičné choroby, jako je dysplazie kyčelního a loketního kloubu či degenerativní myelopatie. 


Rádi vám poskytneme více informací o našich psech, jejich rodokmenu a plánovaných vrzích.

Pokud se o plemeno zajímáte opravdu do hloubky, můžete si přečíst podrobně zpracovaný dokument na stránkách Klubu bílého ovčáka: https://www.bily-ovcak.cz/images/documents/395_bily_svycarsky_ovcak.pdf (soubor se otevře v nové kartě)